Przejdź do treści

Polski profesor Członkiem Honorowym Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego

Fot. od l. prof. Henryk Skarżyński oraz Peter Brukasz, M.D., prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego; fot. IFiPS

W Chicago, światowej sławy polski otochirurg, prof. Henryk Skarżyński, został uznany za członka honorowego Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie.

Nie tylko liczby świadczą o wyjątkowości profesora Skarżyńskiego

Profesor jest ceniony nie tylko jako wybitny otochirurg, ale również jako założyciel i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz Światowego Centrum Słuchu. Jego osiągnięcia w dziedzinie medycyny są nie do przecenienia, a liczba przeprowadzonych operacji przekroczyła już 230 tysięcy. Jednak to nie tylko liczby świadczą o wyjątkowości profesora Skarżyńskiego. Wprowadził on telemedycynę do Polski, wiele innowacyjnych rozwiązań medycznych i zaangażował się w wiele innych inicjatyw, które mają na celu poprawę jakości opieki medycznej. Odbierając wyróżnienie prof. H. Skarżyński powiedział: – Robiłem i robię tylko to, co potrafię najlepiej i do czego czułem wewnętrzne powołanie. Wszystko to robię z pasją i zaangażowaniem. W całym moim życiu i działalności kieruje się takimi wartościami jak: ochrona życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i godnego życia. Jestem wdzięczny, że zostało to docenione.

Dla prof. Henryka Skarżyńskiego to wyraz uznania za wkład w dziedzinę medycyny i za wartości, które kierują jego życiem

Polski naukowiec wygłosił również specjalny wykład dla studentów i młodych lekarzy „Kroki milowe w światowej nauce i medycynie”. Ceremonia przyznania tego prestiżowego wyróżnienia miała miejsce w Chicago podczas jubileuszowego balu Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, gromadząc w jednym miejscu najwybitniejszych polonijnych medyków na świecie. Dla prof. Henryka Skarżyńskiego to wyraz uznania za wkład w dziedzinę medycyny i za wartości, które kierują jego życiem. Jego osiągnięcia stanowią inspirację zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jest on laureatem dziesiątek odznaczeń i wyróżnień. W 2006 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznał mu prezydent Lech Kaczyński, a w 2010 r. Order Za Zasługi trzeciego stopnia wręczył mu prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko za aktywne działania na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich. Rok później medal honorowy przyznał mu również prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.

W 2023 roku prof. Skarżyński otrzymał też Odznakę Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich. – Jego osiągnięcia obejmują liczne wdrożenia metod chirurgicznych, autorskie programy badań przesiewowych i opracowania nowoczesnych koncepcji leczenia słuchu. (…) Wiele z tych rozwiązań stanowi kamienie milowe w polskiej i światowej medycynie oraz jest fundamentem polskiej szkoły otochirurgii – mówił wówczas Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Udostępnij: