Przejdź do treści

Transport nabiera prędkości

Fot. free-images.com

Firmy transportowe ze sporym optymizmem patrzą na końcówkę tego roku. Branżowy subindeks Barometru EFL dla transportu na IV kwartał br. wyniósł 52,7 pkt., o 3 pkt. więcej niż kwartał wcześniej.

Jest to nie tylko najwyższy wynik wśród wszystkich badanych branż (ex aequo z budownictwem), ale najwyższy odczyt tego sektora od ponad 2 lat (w III kwartale 2021 wyniósł 54,5 pkt.).

Subindeks Barometru EFL na IV kwartał br. dla branży transportowej wyniósł 52,7 pkt., o 3 pkt. więcej niż w III kwartale br.

Firmy transportowe najmniej wśród wszystkich badanych obawiają się mniejszych przychodów oraz słabszej kondycji finansowej w ostatnich miesiącach roku. Mniej straszna niż dla pozostałych jest też inflacja. 29 proc. przedsiębiorstw transportowych obawia się jej negatywnego wpływu na prowadzoną działalność, o 19 p.p. mniej niż kwartał wcześniej.

Subindeks Barometru EFL na IV kwartał br. dla branży transportowej wyniósł 52,7 pkt., o 3 pkt. więcej niż w III kwartale tego roku. Jest to najwyższa wartość wskaźnika nie tylko wśród sześciu badanych sektorów (ex aequo z budownictwem), ale od III kwartału 2021 roku – wówczas wartość subindeksu wyniosła 54,5 pkt.

Przedstawiciele branży są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż jeszcze kwartał wcześniej i widzą coraz większe szanse na rozwój w tym roku

Prezes zarządu EFL zwraca uwagę, że po raz pierwszy od dwóch lat wskaźnik branżowy dla transportu przekroczył próg OR.

– Poziom ograniczonego rozwoju mikro, małych i średnich firm w naszym badaniu wynosi co najmniej 50 pkt. Bardzo długo musieliśmy czekać na niego w tym segmencie, gdyż firmy transportowe osiągnęły go ostatni raz dokładnie dwa lata temu, w IV kwartale 2021 r. Obecny wynik jak i prognoza kondycji na kolejne miesiące to wyraźny sygnał, że przedstawiciele branży są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż jeszcze kwartał wcześniej i widzą coraz większe szanse na rozwój w tym roku – mówi Radosław Woźniak, prezes EFL.

Tylko 5 proc. firm obawia się spadku sprzedaży, a 8 proc. gorszej płynności finansowej na koniec tego roku

W III kwartale br. 11 proc. firm transportowych planuje zwiększyć poziom inwestycji, podobny odsetek zapytanych przedsiębiorców liczy na większe zamówienia (13 proc.) i w związku z tym na lepszą płynność finansową (10 proc.). 13 proc. zapytanych zgłasza większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Warto jednak zwrócić uwagę na te mniej optymistyczne prognozy, które w porównaniu do pozostałych branż, pokazują, że transport „wrzuca wyższy bieg”. Tylko 5 proc. firm obawia się spadku sprzedaży, a 8 proc. gorszej płynności finansowej na koniec tego roku. To najniższe wyniki wśród wszystkich badanych branż. Dla porównania, w budownictwie mniejszych przychodów spodziewa się 9 proc., w handlu 24 proc., a w HoReCa 34 proc.

Inflacja mniej straszna

Zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes firmy transportowe podobnie jak pozostałe branże zdecydowanie mniej obawiają się pierwszego czynnika. W IV kwartale tego roku na negatywny wpływ wojny na ich działalność wskazuje 10 proc. zapytanych (-5 p.p. w ujęciu kwartalnym).

Więcej firm transportowych obawia się inflacji. 29% przedsiębiorstw transportowych boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją. Jednak biorąc pod uwagę wcześniejszy kwartał jak i wskazania pozostałych uczestników rynku, taki wynik wydaje się optymistyczny. Trzy miesiące wcześniej aż 47,5 proc. przedsiębiorstw transportowych obawiało się negatywnego wpływu rosnących cen na swoją działalność. W HoReCa tak odpowiedziało aż 62 proc. zapytanych, w handlu – 51 proc., w przemyśle 41 proc., w budownictwie 38 proc., a w usługach 42 proc.

Główny odczyt Barometru EFL na IV kwartał 2023 roku wyniósł 50,4 pkt., o 2,3 pkt. więcej niż we wcześniejszym kwartale. Osiągnięty poziom wartości przekroczył próg OR, co oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.
Udostępnij: