Przejdź do treści

0,8 mld zł dla ponad 90. firm energochłonnych

Fot. free-images.com/Pixabay

Łagodzimy wysokie ceny energii dla przedsiębiorstw energochłonnych i chronimy miejsca pracy. W listopadzie rozpocznie się wypłata środków za ub. rok. To pierwsza runda rządowego wsparcia dla firm energochłonnych – informuje ministerstwo rozwoju i technologii.

W tym roku do przedsiębiorstw energochłonnych trafi 800 mln zł

– Nagły wzrost cen energii wywołany rosyjską agresją na Ukrainę wpływa znacząco na rentowność przedsiębiorstw przemysłowych, które są często znaczącym pracodawcą w regionie. Do tego dochodzi ryzyko przenoszenia przez rodzime firmy produkcji do państw trzecich – np. Chin, Indii czy Turcji, z uwagi na unijną politykę klimatyczną. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie długofalowej pomocy. W tym roku do przedsiębiorstw energochłonnych trafi 800 mln zł. Dodatkowo planujemy dla nich wsparcie na poziomie 5 mld zł i to tylko w br. Rekompensaty skutecznie obniżą koszty energii ponoszone przez przemysł – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Budżet na rekompensaty na lata 2022-2031 wynosi ok. 43 mld zł

92 firm z sektora hutnictwa, produkcji wyrobów aluminiowych, metali nieżelaznych, chemikaliów nieorganicznych czy produkcji papieru zawnioskowało o rekompensaty za zeszły rok na łączną kwotę 800 mln zł. Alokacja wynosiła 1 mld zł. O pomoc przedsiębiorstwa energochłonne mogą ubiegać się na podstawie ustawy z 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, znowelizowanej w lutym 2022 r. Obecnie budżet na rekompensaty na lata 2022-2031 wynosi ok. 43 mld zł. Nabór wniosków przewidywany jest co roku do 31 marca, przy czym z uwagi na nowelizację w 2022 r. przedsiębiorcy mogli składać wnioski do 30 kwietnia.

Dodatkowy program dla przedsiębiorców energochłonnych

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad dodatkowym programem dla przedsiębiorców energochłonnych. 13 października 2022 r. weszła w życie ustawa o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Ustawa określa zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom szczególne narażonym na wzrost cen energii i gazu. Wprowadza ona możliwość przyjęcia przez Radę Ministrów programów pomocowych. Podstawą ich przyjmowania są opublikowane przez Komisję Europejską w marcu br. „Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy”.

Maksymalny budżet programu na ten rok to 5 mld zł. Kryteria pomocy i program zostaną przyjęte przez rząd jeszcze w listopadzie tego roku.
Udostępnij: