Przejdź do treści

Czy trzeba odbierać telefon podczas urlopu, gdy dzwoni kierownik?

Fot. free-images.com

Pracownik wyjechał na wakacje za granicę, nie jest menedżerem, pracuje na zwykłym technicznym stanowisku. Czy musi odebrać telefon od szefa w trakcie wolnego?

Wbrew pozorom w niektórych przypadkach może być do tego zobowiązany. Zasady kontaktowania się z zatrudnionymi są pełne haczyków – napisał Łukasz Guza z Business Insider.

Kodeks pracy nie reguluje zasad kontaktowania się z pracownikiem w trakcie jego wypoczynku

Czy pracodawca może zobowiązywać do odbierania służbowych wiadomości lub połączeń w trakcie urlopu? Okazuje się, że czasami tak. Jak zaznacza autor, Kodeks pracy nie reguluje zasad kontaktowania się z pracownikiem w trakcie jego wypoczynku. Przewiduje jednak, że w określonych przypadkach firma może odwołać podwładnego z urlopu, co oznacza, że dopuszczalny jest też kontakt z nim. Kluczowe jest wyważenie dwóch interesów — z jednej strony prawo podwładnego do wypoczynku od pracy, a z drugiej dobro firmy w razie np. nagłej awarii, wypadku lub innej wyjątkowej sytuacji, która może zaszkodzić przedsiębiorstwu.

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy

– Warto przypomnieć, że jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy. Może być to podstawą do kontaktowania się z zatrudnionym w konkretnych okolicznościach, jeśli jest to niezbędne dla dobra firmy i brak komunikacji może spowodować szkodę lub inne niekorzystne konsekwencje – wyjaśnia Robert Stępień, radca prawny i partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler. Pomocne tu są też wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Według Guzy Kodeks pracy nie zobowiązuje pracownika do przekazania pracodawcy swojego prywatnego numeru telefonu. Nie ma bowiem obowiązku posiadania takiego urządzenia (podobnie jest z prywatnym adresem mailowym).

Pracownik może jednak wyrazić zgodę na wykorzystywanie swojego telefonu lub prywatnej poczty do celów służbowych, lub korzystać z firmowego smartfona/skrzynki (jeśli został w nie wyposażony).
Udostępnij: